Szkoła promująca zdrowie

Bezpieczne wakacje

Wakacje 2020 będą inne niż zwykle, bo wszyscy musimy nauczyć się nowych zasad bezpieczeństwa i wyrobić w sobie nawyki, które pomogą nam chronić się przed koronawirusem.

Pamiętajmy więc o bezwzględnej higienie i innych nadzwyczajnych środkach ostrożności!

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
  2. Pozostań w pobliżu domu, jeśli widzisz, że pogarsza się pogoda.
  3. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
  4. Wpisz w telefonie numery do rodziców pod nazwami: ICE MAMA, ICE TATA.
  5. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
  6. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
  7. Nie rozmawiaj z obcymi. Nie bierz od nich słodyczy ani innych prezentów. Nie oddalaj się z nimi, nie wsiadaj do ich samochodu.
  8. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
  9. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
  10. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
  11. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze, czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
  12. Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa.
  13. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
  14. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
  15. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  16. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
  17. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
  18. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
  19. Nigdzie nie rozpalaj ognisk.
  20. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
  21. Bądź rozsądny i zachowuj umiar we wszystkim, co robisz.

WAŻNE TELEFONY:

112telefon alarmowy służb ratowniczych

991– telefon alarmowy pogotowia energetycznego

992– telefon alarmowy pogotowia gazowego

997– telefon alarmowy policji

998– telefon alarmowy straży pożarnej

999– telefon alarmowy pogotowia ratunkowego

601 100 100– telefon alarmowy WOPR

Bezpiecznego, spokojnego wypoczynku całej społeczności szkolnej i Rodzicom

życzy Grono Pedagogiczne

• Szkoła Podstawowa w Ołoboku