Szkoła promująca zdrowie

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie wyrosła z ogólnych założeń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W 1992 r. powstała Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Obecnie  należą do niej 43 kraje. Szkoła Promująca Zdrowie jest miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia w pełnej świadomości, że zdrowie należy nie tylko chronić, ale i je pomnażać w czterech wymiarach: fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym.

Nasza szkoła dołączyła do sieci Szkół  Promujących Zdrowie w 2006 roku. Społeczność placówki tworzyli wtedy uczniowie klas I–VI. Codzienne obserwacje nauczycieli wykazały, że znaczna część uczniów nie potrafi dokonywać właściwych wyborów związanych z profilaktyką zdrowotną i ma złe nawyki w tym zakresie. Postanowiono ten stan zmienić. Inicjatywę podjęła nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Elżbieta Popławska.

Kierowała się mottem:

„Czyń to, co możesz, za pomocą tego, co masz, tam, gdzie jesteś” (T. Roosevelt).

Opracowała zatem i wdrożyła do realizacji – wspólnie z innymi nauczycielami – autorski program edukacji prozdrowotnej „Żyję bezpiecznie i zdrowo w przyjaznym środowisku” (dostępny na stronie internetowej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp). W 2006 roku, przy pełnej akceptacji pani dyrektor Barbary Gławdel i członków rady pedagogicznej, p. Elżbieta Popławska włączyła placówkę do Zielonogórskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie i przyjęła funkcję szkolnego koordynatora. Obecnie jesteśmy w Lubuskiej Sieci SzPZ i podlegamy pod Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.

Na początku każdego roku szkolnego wybieramy priorytetowy problem związany ze zmianą postaw lub nawyków, ustalamy cele i budujemy plan działań nakierowany na osiągnięcie tych celów. Cały rok prowadzimy działania, a na koniec przeprowadzamy ewaluację, czyli sprawdzamy, czy założone cele zostały osiągnięte. Na przestrzeni lat nasze działania koncentrowały się na propagowaniu zdrowego stylu odżywiania, aktywnego wypoczynku, higieny osobistej i otoczenia, bezpieczeństwa w codziennym życiu, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także zasad kulturalnego zachowania.

Nasi uczniowie są współorganizatorami tanecznych przerw, mini rozgrywek sportowych, jesiennych i wiosennych olimpiad sportowych. Wielu naszych uczniów prezentuje wysoki poziom sprawności fizycznej, dzięki czemu zajmują wysokie noty na zawodach sportowych wyższego szczebla. Dziś z radością doskonalą swoją sprawność fizyczną w wybudowanej przy naszej szkole nowoczesnej hali sportowej. Cieszą się również dorośli mieszkańcy Ołoboku i okolic, bo mogą aktywnie spędzać popołudniowe wolne chwile.

Ponadto uczniowie uczestniczą w tematycznych dniach (np. Dniu Pomidora, Święcie Dyni itp.) i akcjach tematycznych (np. „Savoir vivre w szkole”, „Savoir vivre na co dzień”, „Savoir vivre zawsze i wszędzie”), wycieczkach inegracyjnych, akcjach charytatywnych, pogadankach, konkursach. Przygotowują apele okolicznościowe, montaże słowno-muzyczne, (np. „Lolek z ciszy Niepokalanej”), „Wieczory kolęd i pastorałek” otwarte dla lokalnej społeczności.

Uczestniczymy w różnorodnych programach, m.in.: „Ratujemy i uczymy ratować” pod patronatem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „Szkoła bez przemocy”, „Akademia czystych rąk”, „Trzymaj formę”, „5 porcji warzyw i owoców”, „Śniadanie daje moc”. Systematycznie współpracujemy z rodzicami naszych uczniów, panią pedagog, panią logopedą, pracownikami obsługowymi, społecznością lokalną oraz z pracownikami służby zdrowia, stacji sanitarno-epidemiologicznej, policji, straży pożarnej, zakładu energetyki, nadleśnictwa, z osobami kompetentnymi w danej dziedzinie ze środowiska lokalnego oraz ze specjalistami różnych instytucji. Pozyskujemy sponsorów paczek mikołajkowych, których długa lista widnieje na stronie internetowej szkoły.

W szkole zachodzą korzystne zmiany zachowań zdrowotnych całej społeczności szkolnej. Uczniowie coraz częściej prezentują postawy odpowiedzialności za swoje zdrowie – w jego globalnym ujęciu – wraz z umiejętnością przewidywania skutków własnych zachowań dla zdrowia swego i innych osób.

• Szkoła Podstawowa w Ołoboku
    ul. Wojciechowskiego 25